Wielka historia widziana oczami zwykłych ludzi.
Emocje, które ścierają się z beznamiętnymi trybami przeznaczenia. Bunt, walka o rodzinę i wolność słowa. Proza Kena Folletta w najlepszym wydaniu.

Rewolucję czuć w powietrzu
Rok 1792. Rząd Królestwa Wielkiej Brytanii, zdecydowany uczynić z kraju potężne imperium handlowe, tyranizuje obywateli. We Francji władzę przejmuje Napoleon Bonaparte, a zaniepokojeni jego imperialnymi zapędami Anglicy szykują się do wojny.

Kingsbridge staje na krawędzi
W przemyśle zachodzą bezprecedensowe zmiany za sprawą maszyn parowych. Życie pracowników dobrze prosperujących fabryk włókienniczych w Kingsbridge staje się udręką. Gwałtowna modernizacja i niebezpieczne nowe rozwiązania techniczne rewolucjonizują system pracy na niekorzyść robotników i rozdzielają rodziny.

Tyrania staje się faktem
U progu międzynarodowego konfliktu historia mieszkańców Kingsbridge – w tym przędzarki Sal Clitheroe, tkacza Davida Shovellera i Kita, pomysłowego i upartego syna Sala – staje się symbolem walki pokolenia, które pragnie sprawiedliwości i walczy o przyszłość wolną od ucisku.

Czytaj tak, jak lubisz


Wydanie specjalne

https://www.empik.com/zbroja-swiatla-follett-ken,p1396513756,ksiazka-p

Ebook

Audiobook

BESTSELLEROWA SERIA KENA FOLLETTA
W NOWEJ SZACIE GRAFICZNEJ JUŻ
W PAŹDZIERNIKU 2023!

The Times

„Talent Folletta do snucia opowieści sprawia, że przygody jego bohaterów są porywające.”

Daily Mail

„Rozkosznie wciągająca i relaksująca lektura.”

Od Autora

Ken Follett po raz kolejny powraca do kultowego cyklu „Kingsbridge”!

W piątej powieści epickiej serii historycznej dziejącej się w tym fikcyjnym angielskim miasteczku, Ken Follett zabiera czytelników w samo serce wydarzeń związanych z rewolucją przemysłową, dojściem do głosu robotników oraz krwawym chaosem wojen napoleońskich.

W tych burzliwych czasach historia mieszkańców Kingsbridge staje się symbolem zmagań pokolenia, które pragnie sprawiedliwości i walczy o przyszłość wolną od ucisku:

Sal jest zadziorną pracownicą zakładów włókienniczych. Na początku powieści, po śmierci męża, zostaje zmuszona do opuszczenia domu w swojej wiosce. Jest jednak silna i potrafi przetrwać, dlatego wkrótce znajduje pracę w zakładach w Kingsbridge.

Jej syn Kit jest bardzo bystry i postępowy. I szybko orientuje się, że na budowie i naprawie maszyn dziewiarskich, które właśnie zaczęły zastępować pracę ludzkich rąk, rozdzieliły wiele rodzin, a także przyczyniły się do głodu i bezrobocia, można nieźle zarobić.

Kit uczy się czytać w szkółce niedzielnej prowadzonej przez Elsie Latimer, córkę biskupa, która walczy o prawo każdego dziecka do nauki czytania i dalszej edukacji.
Starania Elsie wspiera jej przyjaciel Amos, idealista, nowy właściciel młyna, który po śmierci ojca odziedziczył to przedsiębiorstwo wraz z jego krociowymi długami.

Ale żadna historia nie byłaby kompletna bez czarnego charakteru. Joseph Hornbeam – bezwzględny i przebiegły biznesmen, który skrywa mroczną tajemnicę – sprawdza się w tej roli wręcz znakomicie.

Czytaj dalej
Przenosimy się w czasy Napoleona i wielkiej europejskiej wojny, która trwa prawie dwie dekady i kończy się bitwą pod Waterloo w roku 1815. Oto pięć nieoczywistych faktów o tej wojnie oraz o wpływie, jaki wywarła na ludzi, którzy brali w niej udział i ją przeżyli:

Nie jest oczywistym faktem, że mężczyźni nie zawsze szli na wojnę z własnej woli. Często byli przymusowo wcielani do armii i to właśnie przytrafiło się jednemu z bohaterów tej powieści, Jimowi Pigeonowi.

Wojna to nie tylko linia frontu – wynikające z niej trudności doprowadziły w całym kraju do niepokojów społecznych, strajków i zamieszek. Tłum, w geście sprzeciwu wobec polityki państwa, obrzucił nawet kamieniami królewski powóz, co wywołało panikę wśród rządzących.

W tym okresie cena chleba wzrosła tak drastycznie, że wielu rodzin nie było stać na jego zakup. Części społeczeństwa w oczy zajrzał głód. Zdesperowane kobiety wzniecały zamieszki, włamywały się do piekarń i kradły chleb – te wydarzenia przeszły do historii jako Bunt Gospodyń Domowych.

Jednym z najciekawszych odkryć autora było to, że kobiety często towarzyszyły swoim mężom, lub innym męskim członkom rodziny, na wojnie. Wojenne żony, jak je nazywano, prały i gotowały w żołnierskich obozowiskach, a nawet dostarczały mężczyznom wodę na pole bitwy.

Bitwa pod Waterloo jest niewątpliwie jedną z najsłynniejszych bitew w historii brytyjskiej wojskowości, ale niewiele brakowało, by potoczyła się zupełnie inaczej. Książę Wellington, w swych staraniach, by pokonać Napoleona, polegał na wsparciu armii pruskiej. Wojska pruskie dotarły jednak na pole bitwy z dużym opóźnieniem, a o mały włos nie zjawiłyby się tam w ogóle, jako że w mieście, przez które przejeżdżali, wybuchł pożar, uniemożliwiający przejazd armii.

Autor powieści historycznych nie byłby sobą, gdyby w małym palcu nie miał wszystkich dziejowych faktów. Solidny research to znak rozpoznawczy Kena Folletta, autor zawsze z entuzjazmem wymienia źródła, z których korzysta podczas pracy nad powieścią:

  • Po pierwsze: książki – kopalnia faktów i anegdot.
  • Po drugie: mapy. Część wydarzeń przedstawionych w „Zbroi światła” rozgrywa się w kontynentalnej Europie, ważne więc było, aby czytelnik mógł zrozumieć, jak wyglądała Europa u schyłku XVIII wieku i jakimi trasami mogliby wówczas podróżować bohaterowie powieści.
  • Po trzecie: muzea. Tym razem był to Quarry Bank Mill w Cheshire, gdzie nadal mają działające maszyny dziewiarskie z okresu, w którym rozgrywa się akcja „Zbroi światła”. Przyjrzenie się ich budowie i poznanie zasad ich funkcjonowania okazało się niezwykle pomocne w opisaniu trudnych i wyniszczających dla robotników warunków pracy w zmechanizowanych zakładach włókienniczych.
  • Po czwarte: miejsca. Odwiedzanie powieściowych miejsc akcji pomaga dostrzec szczegóły i sprawia, że wyimaginowany świat staje się rzeczywisty. W przypadku „Zbroi światła” miejscem kluczowym dla opisywanych wydarzeń okazało się pole bitwy pod Waterloo, gdzie autor spędził aż tydzień.
  • Wreszcie: eksperci. Historycy to wspaniali ludzie, którzy rozwieją wszelkie twoje wątpliwości, a przede wszystkim stanowią nieocenione źródło informacji.

Powieścią „Zbroja światła” Ken Follett spina klamrą dwa cykle historyczne: „Filary Ziemi” i „Stulecie”, tworząc ośmiotomową epicką panoramę tysiąca lat dziejów zachodniej cywilizacji!

Patrząc na wszystkie te powieści razem i każdą z osobna, choć nie były pierwotnie zaplanowane jako całość, nietrudno dostrzec, że łączy je jeden wspólny temat przewodni, niezależny od czasów i miejsca akcji – wolność.
„Mój sprzeciw wywołują wszelkie przejawy niesprawiedliwości: dyktatura, wojna, dyskryminacja, przemoc fizyczna i psychiczna, lecz przede wszystkim – systemowa. I naprawdę podziwiam wszelkie przejawy oporu: działalność sufrażystek i bojowników o prawa obywatelskie, związków zawodowych i wszelkiego rodzaju rewolucjonistów – od Jacka Cade’a do Martina Luthera Kinga.
Spędziłem życie, odtwarzając ich zmagania w opowiadanych przeze mnie historiach, i wiem, że bitwa jeszcze się nie skończyła. Ale jeśli spojrzymy z większej perspektywy i weźmiemy pod uwagę postępy, jakie poczyniliśmy od czasów średniowiecza, jedna rzecz jest jasna: wygrywamy!”

Ken Follett

Recenzje

Ambitna powieść poparta tak szczegółową wiedzą historyczną, że budzi to szacunek.
The Sunday Times
Follett jest jednym z czołowych autorów wciągających fabuł.

Independent

Trailer